Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zorganizowało debatę medialną, inaugurując obchody Światowego Dnia Cukrzycy 2019. Tematem spotkania ekspertów były kwestie profilaktyki, diagnostyki, powikłań i dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych form leczenia. Podjęto też temat roli rodziny, która ma tak ważne znaczenie dla chorych, stąd też hasło "Cukrzyca − w rodzinie siła". Kiedy w danej rodzinie jest osoba z cukrzycą, to nabliżsi powinni ją wspierać − powiedziała prowadząca debatę prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. W Polsce cukrzycę zdiagnozowano u 2,5 mln osób (dane z 2018 roku), ale liczba ta może być o 400-500 tys. większa, ponieważ wiele osób nie wie, że ma już cukrzycę.
W debacie wzięli udział: diabetolodzy − prof. Krzysztof Strojek (konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii), prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz (prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), prof. Irina Kowalska (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), prof. Maciej Małecki (kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych UM w Białymstoku), kardiolog − prof. Artur Mamcarz (kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM); okulista − prof. Marek Rękas (konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki).
Następstwem cukrzycy są powikłania ostre, do których należą: hipoglikemia, cukrzycowa kwasica ketonowa i stan hiperglikemiczno-hipermolalny. Do powikłań przewlekłych zalicza się m.in. retinopatię, cukrzycową chorobę nerek, neuropatię cukrzycową (częsta przyczyna zespołu stopy cukrzycowej i amputacji kończyn). Przewlekłe powikłania to także choroby sercowo-naczyniowe. Na tle innych krajów europejskich Polska ma pod tym względem jedną z najgorszych statystyk. Prewencja powikłań cukrzycy to przede wszystkim szybka i trafna diagnoza, edukacja i dobór optymalnej farmakoterapii.
Uniknięcie przewlekłych powikłań cukrzycy jest możliwe wówczas, gdy poziomy glukozy od momentu rozpoznania cukrzycy są utrzymywane w granicach jak najbliższych wartościom prawidłowym. Aby to osiągnąć, osoby z cukrzycą muszą oprócz przyjmowania odpowiednio dobranych leków wykonywać także codzienne monitorowanie stężenia glukozy we krwi − powiedział prof. Maciej Małecki.
Podstawą zmniejszenia ryzyka retinopatii jest profilaktyka prowadzona przez pacjenta z cukrzycą, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u okulisty. Trzeba też powiedzieć prawdę, że bez narzędzi telemedycznych profilaktyka w zakresie całej populacji chorych na cukrzycę nie będzie konieczna − podkreśla prof. Marek Rękas.
Cukrzyca przyspiesza proces miażdżycowy, a tym samym sprzyja odkładaniu się blaszki miażdżycowej, utrudniającej przepływ krwi w naczyniach. Każdy pacjent z długoletnim przebiegiem cukrzycy powiniem mieć wykonaną diagnostykę kardiologiczną − przypomina prof. Artur Mamcarz.
Według WHO liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy, jest większa niż liczba zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Dlatego głównym celem leczenia osób z cukrzycą jest zapobieganie powkłaniom tego schorzenia.

Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o