2024-03-28

Sepsa to zagrażająca życiu dysfunkcja narządów, spowodowana niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie. organizmu na zakażenie. Problem ten stanowi ogromne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a WHO alarmuje, że rocznie sepsa odpowiada za 11 mln zgonów. Edukacja odgrywa kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu sepsy, jest ona niezbędna zarówno wśród personelu medycznego, jak i pacjentów. Sepsa wymaga szybkiej, skutecznej reakcji oraz właściwej diagnostyki, ponieważ kluczowy jest tu czas. Niezbędne w tym zakresie są szkolenia personelu medycznego, zarówno lekarzy POZ, diagnostów laboratoryjnych, czy wśród anestezjologów, którzy pracują na oddziałach intensywnej terapii. Ważna jest też edukacja niemedycznych pracowników służby zdrowia, którzy poprzez zakres pełnionych obowiązków są narażeni na kontakt z drobnoustrojami, tym samym narażając siebie oraz pacjentów na potencjalne zakażenie.

reklama kartka wielkanoc
2024-03-26

Podhalańskie Dialogi Medyczne

18-24 października

Oragnizatorzy 8. Konferencji "Podhalańskie Dialogi Medyczne", zapraszają Nowego Targu 18-20 października 2024 r. Jak informuje prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz  – Przewodniczący Komitetu Naukowego, podczas konferencji  uczestnicy będą rozmawiać o ważnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, "zszywać" medycynę, dyskutując o kardiodiabetologii, kardionefrologii, kardiopsychiatrii. Postawimy filary MEDYCYNY STYLU ŻYCIA. Odpowiemy na ważne pytania.

Konferencja skierowana jest do: kardiologów, internistów, diabetologów, lekarzy rodzinnych, psychiatrów, specjalistów od żywienia, dietetyki oraz aktywności fizycznej, medycyny stylu życia oraz wszystkich lekarzy pragnących poszerzyć swoją wiedzę, by pełniej diagnozować oraz holistycznie leczyć swoich pacjentów. Do roli wykładowców zostali zaproszeni reprezentanci wielu dziedzin medycyny, aby spojrzeć szerzej na różnorodne problemy medyczne oraz w gronie ekspertów różnych dyscyplin przedyskutować współczesne metody prewencji, diagnostyki, leczenia i późniejszej rehabilitacji. Patronem medialnym wydarzenia jest "Gabinet Prywatny"

Planowana tematyka:

  • Komunikacja lekarz-pacjent
  • Kardiologia sportowa – co nowego w 2024 roku?
  • Zaburzenia lipidowe Anno Domini 2024 – czy czas na nowe wytyczne?
  • Nadciśnienie tętnicze – dlaczego czekamy na nowe dokumenty?
  • Ostre zespoły wieńcowe – czekaliśmy na opinie ekspertów – czy to nowe rozwiązania?
  • Niewydolność serca – na ile nowe wytyczne są dalej aktualne – spojrzenie z perspektywy
  • Nowe leki w diabetologii – nie tylko dla diabetologów
  • Okiem nefrologa, kardiologa, farmakologa – jeden pacjent wiele problemów
  • Kardiomiopatie, zapalenie wsierdzia – co koniecznie trzeba wiedzieć?
  • Otyłość – najpoważniejsza epidemia XXI wieku – nadal aktualne, czy mamy nowe możliwości?
  • Hiperurykemia – klasyczny czy nieklasyczny czynnik ryzyka, co zmieniły nowe badania?
  • Kardiodiabetologia – kluczowy dokument 2024 roku – komentarze do standardów 2024
  • Obrazowanie w kardiologii – które z badań najważniejsze?
  • Kardiohepatologia – mafld, czy tylko to łączy dyscypliny?
  • Szczepienia w kardiologii – dlaczego tak ważne?
  • Zespół metaboliczny – porozmawiajmy o tym na nowo
  • Duszność – porozmawiajmy o problemie okiem pulmonologa/kardiologa/psychiatry
  • Co jeść, co pić, jak żyć – panie doktorze?
  • Nowe wytyczne
  • Migotanie przedsionków
  • Przewlekłe zespoły wieńcowe
  • Nadciśnienie tętnicze
  • i.in.

Szczegóły na stronie: www.dialogimedyczne.pl

2024-03-22

Najnowszy raport inicjatywy All.Can Polska Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2023 podsumowuje zmiany, jakie zaszły w minionym roku. Eksperci inicjatywy All.Can Polska dokonali oceny postępu we wdrażaniu zalecanych rozwiązań systemowych, m.in. takich jak wprowadzenie Narodowej Strategii Onkologicznej 2020-2030, pracy nad rozwiązaniami poprawiającymi dostęp do diagnostyki molekularnej czy zmiany w dostępie do terapii.

– W ubiegłym roku wiele się wydarzyło w onkologii. W 2023 r. nastąpił postęp we wdrażaniu Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym m.in.: realizacja programu szczepień przeciwko wirusowi HPV czy wdrożenie niezależnej wyceny patomorfologii. Niestety w ciągu prawie pół roku funkcjonowania programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV udało się wyszczepić tylko 16% docelowej grupy 12- i 13 -atków. Dlatego tak ważne jest, aby podnieść efektywność szczepień i wprowadzić edukację do szkół podstawowych, jak również należy rozważyć możliwość wykonywania szczepień przez pielęgniarki szkolne i w aptekach. Kluczowe działania na rok 2024 to mi.in.: dalsze konsekwentne wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, lung cancer unit-ów, akredytacji diagnostyki molekularnej, indywidualnego kontaktu z obywatelami w zakresie profilaktyki przez IKP, testu FIT przy profilaktyce raka jelita grubego, testu HPV-DNA w kierunku raka szyjki macicy, Narodowego Portalu Onkologicznego, a także systemu oceny wskaźników i mierników jakości opieki – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO – PIB w Warszawie, pełnomocnik dyrektora NIO – PIB do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, członek Prezydium All.Can Polska.

2024-03-21

Decyzją Ministra Zdrowia, zgodnie z informacjami zawartymi w Obwieszczeniu z dnia 18 marca 2024 r., od 1 kwietnia modyfikacji ulega program lekowy dla chorych z czerniakiem. Zmiany dotyczą m.in. refundacji nowego leczenia – skojarzenia niwolumabu i relatlimabu – u dzieci od 12. r.ż. i dorosłych z zaawansowaną postacią tej choroby. To pierwsza nowoczesna terapia refundowana w tym wskazaniu u osób poniżej 18. r.ż.

Polacy chorują na czerniaka rzadziej niż inni Europejczycy, ale częściej z jego powodu umierają; wskaźnik ten jest aż o 20% wyższy. Czerniak należy do nowotworów złośliwych o wysokim odsetku wyleczeń, niestety wciąż u dużej części pacjentów diagnoza stawiana jest w zaawansowanym stadium choroby, co wpływa na pogorszenie rokowań i zwiększenie ryzyka nawrotu choroby.

2024-03-19

2nd Interdisciplinary Conference on Drug Sciences ACCORD 2024 to wydarzenie międzynarodowe, które odbędzie się w Warszawie w Airport Hotel Okęcie, 23–25 maja 2024. Celem tej konferencji jest integracja środowisk naukowych i przemysłowych zaangażowanych na różnych etapach badań i rozwoju leków. Prezentacja dorobku naukowców z różnych dziedzin oraz możliwość spotkań i dyskusji naukowych to krok w stronę przełamywania barier komunikacyjnych, stwarzający możliwość nawiązania współpracy i prowadzenia interdyscyplinarnych badań. Konferencja ACCORD stwarza dogodne warunki do prezentacji osiągnięć doświadczonych i młodych naukowców. Stanowi forum dyskusji i wymiany doświadczeń podczas sesji wykładowych i plakatowych oraz Panelu Dyskusyjnego z udziałem zaproszonych ekspertów ze świata nauki i przemysłu.

Do wygłoszenia wykładów plenerowych zaproszono 14 znakomitych naukowców i ekspertów z całego świata. Dodatkowo planowane są warsztaty “Physiologically based pharmacokinetics (PBPK) modelling and simulation – basic course” oraz “Leveraging the Cambridge Structural  Database for pharmaceutical innovation”. Planowane jest też wręczenie nagrody Binieckiego – zgłoszenia kandydatów możliwe są do 15 kwietnia 2024 r. Wydarzenie posiada certyfikat INFARMA. "Lek w Polsce" jest patronem medialnym konferencji.

Zgłoszenia streszczeń komunikatów można nadsyłać do 31 marca 2024 r. Więcej informacji: https://accord.wum.edu.pl/

2024-03-15

Od 1 kwietnia 2024 r. będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Jak poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, znalazły się na niej 33 nowe terapie, które dotyczą m.in.: ginekologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich.

Pacjenci zyskują dostęp do refundacji terapii: 

  • 7 we wskazaniach onkologicznych,
  • 26 we wskazaniach nieonkologicznych, w tym 8 we wskazaniach dla chorób rzadkich.
2024-03-14

4,7 mln osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Z powodu chorób nerek umiera w naszym kraju co roku ok. 80 000 osób.  Przewlekła choroba nerek (PChN) znacznie upośledza jakość życia i już na wczesnych etapach rozwoju jest groźna dla zdrowia. Dlatego trzeba o tym mówić i trzeba ją diagnozować, ponieważ są dostępne skuteczne metody leczenia, które znacznie spowalniają postęp choroby. Należy zacząć od prostych badań moczu i krwi, które może zlecić każdy lekarz rodzinny – wskazywali eksperci podczas debaty „Przewlekła choroba nerek – jak zapobiegać i leczyć”, zorganizowanej z inicjatywy Fundacji TO SIĘ LECZY.

– (...) Co trzeci pacjent, który wchodzi do gabinetu lekarza POZ, ma przewlekłą chorobę nerek, tymczasem większość z nich pozostaje niezdiagnozowanych – podkreślał prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. – Przewlekłą chorobę nerek wykrywa się nadal bardzo późno. Tak naprawdę pacjenci są kierowani do nefrologa dopiero na kilka miesięcy przed tym, jak nerki całkowicie odmawiają posłuszeństwa. I to jest trend, który musimy odwrócić.

2024-03-13

Według prospektywnej szwedzkiej analizy opublikowanej w British Journal of Sports Medicine, zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej (cardiorespiratory fitness, CRF) o co najmniej 3% zmniejsza ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. W analizie obejmującej lata 1982-2019 u blisko 58 tys. mężczyzn co najmniej dwukrotnie oceniono CRF podczas testu na ergometrze rowerowym. W ciągu obserwacji wynoszącej średnio 6,7 roku u 592 (1%) mężczyzn rozpoznano raka gruczołu krokowego, a u 46 (0,08%) był on główną przyczyną zgonu. Uczestników badania podzielono na tych ze wzrostem (+3%), stabilizacją (±3%) lub spadkiem (-3%) CRF. Chorzy ze wzrostem mieli w porównaniu do chorych ze spadkiem sprawności fizycznej mniejsze o 35% ryzyko zachorowania na nowotwór. Związek między zmianą bezwzględnej wartości CRF a zachorowalnością na raka gruczołu krokowego był istotny tylko dla chorych z wyjściową umiarkowaną wartością CRF. Nie wykazano związku pomiędzy wskaźnikiem CRF a ryzykiem zgonu z powodu tego nowotworu.

2024-03-12

Coraz więcej osób ze schorzeniami siatkówki

W czym mogą pomóc optometryści?

W najbliższych latach będzie wzrostać liczba chorych ze schorzeniami siatkówki. Według Stowarzyszenia Retina AMD Polska kluczową rolę w poradzeniu sobie z tym problemem odgrywa edukowanie społeczeństwa
i rozpowszechnianie działań profilaktycznych. Główną przyczyną utraty wzroku są choroby siatkówki. Jak zauważa Małgorzata Pacholec, liderka Stowarzyszenia Retina AMD Polska, obecnie u wielu Polaków schorzenia wzroku wykrywane są dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, gdy możliwości leczenia są mocno ograniczone. Przyspieszenie wykrywalności dzięki rozpowszechnieniu regularnych badań profilaktycznych uchroniłoby wielu chorych przed utratą wzroku i interwencjami za pomocą skomplikowanych, ryzykownych i kosztownych operacji.

Poziom świadomości osób w Polsce w zakresie profilaktyki okulistycznej jest wciąż zbyt niski. Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska wynika, że informowanie pacjentów przez lekarzy POZ o możliwości samodzielnego przeprowadzenia kontrolnego testu Amslera nie jest powszechną praktyką. Podobnie wiele osób nie posiada wiedzy o pierwszych objawach schorzeń wzroku. Dla chorego pierwszym bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań informacji czy specjalistycznej pomocy są niepokojące symptomy, a te z kolei pojawiają się w dalszych etapach rozwoju choroby. Bez odpowiednich działań edukacyjnych i profilaktycznych prognozy epidemiologiczne staną się rzeczywistością.

– Musimy edukować społeczeństwo, bo tak naprawdę to nie lekarz jest w pełni odpowiedzialny za nasze zdrowie. My sami też powinniśmy czuć się odpowiedzialni, ale my tego nie wiemy. Trudno obwiniać pacjenta, że on nie robił testu Amslera i nie trafił na czas do okulisty, jeśli nigdy o tym nie słyszał – zauważa Małgorzata Pacholec.

2024-03-05

PLAGI POLSKIE 2024

Warszawa 19 marca

Organizatorzy bezpłatnej, interdyscyplinarnej konferencji z cyklu "Plagi polskie" zapraszają na trzecią edycję cyklu medycznych wtorków dla lekarzy rodzinnych i POZ.  Pomysłodawcą i Kierownikiem Naukowym konferencji jest prof. Krzysztof J. Filipiak.

Pierwsze spotkanie w ramach tegorocznych  odbędzie się w Warszawie 19 marca 2024 r. (wtorek) w hotelu Indigo przy ul. Smolnej 40 o godz. 17:00. Podczas warszawskiego wydarzenia będą omawiane różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, w tym diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z takich dziedzin jak: kardiologia, nefrologia, pulmonologia, diabetologia czy choroby metaboliczne. Uczestnicy konferencji otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi.

Szczegóły i rejestracja dostępne na stronie: www.plagi.edu.pl

Patronem medialnym konferencji jest "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).

2024-03-01

Otyłość, zdefiniowana przez Światową Organizację Zdrowia jako nieprawidłowe nagromadzenie nadmiernego tłuszczu w organizmie, jest wynikiem długotrwałego dodatniego bilansu energetycznego, czyli sytuacji, gdy dostarczana energia przewyższa jej zużycie. Według danych WHO ponad 800 mln ludzi na świecie boryka się z otyłością lub nadwagą, a ta liczba stale rośnie. Eksperci prognozują, że jeśli obecny trend wzrostowy utrzyma się, w ciągu najbliższych 12 lat liczba ta wzrośnie do aż 4 mld (co miałoby stanowić aż 51% populacji świata). Odsetek osób z nadwagą i otyłością nadal wzrasta.

Istnieje wiele czynników przyczyniających się do otyłości, obejmujących zarówno aspekty genetyczne, hormonalne, środowiskowe, jak i społeczne. Niemniej jednak to nasz tryb życia wywiera znaczący wpływ na jej rozwój. Nadmierne spożycie węglowodanów prostych i tłuszczów, niedostateczna aktywność fizyczna oraz nieregularne nawyki żywieniowe mają wpływ na rozwój otyłości. Przeważająca większość przypadków otyłości ma swoje źródło w nadmiernym spożyciu pokarmów (tzw. otyłość prosta). Zaledwie 10% z nich to przypadki otyłości wtórnej, wynikającej z zaburzeń hormonalnych, stosowania określonych leków lub uwarunkowań genetycznych. Zbędne kilogramy niosą ze sobą wyższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu, co w konsekwencji może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawału serca. Dla osób z nadwagą lub otyłością ryzyko śmierci z powodu chorób serca wzrasta nawet o 60% – podkreśla  dr n. med. Jakub Foryś, kardiolog z Grupy American Heart of Poland.

Według WHO rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Otyłość należy do jednej z trudniejszych w leczeniu i najgroźniejszych chorób przewlekłych współczesnego społeczeństwa.

2024-02-29

Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Miastenia widoczna i niewidoczna

Choroba rzadka to taka, która dotyka nie więcej niż 5 pacjentów na 10 tys. osób. Przypuszczalnie jedną z najczęstszych chorób rzadkich jest miastenia, czyli nabyta (niedziedziczona) choroba nerwowo-mięśniowa o podłożu autoimmunologicznym. Wiedza na jej temat zarówno wśród społeczeństwa, jak i personelu medycznego jest znikoma. Chorzy długo czekają na diagnozę, nierzadko przechodząc gehennę mylnych rozpoznań. Spotykają się też często z krzywdzącymi opiniami i komentarzami otoczenia, któremu trudno jest zrozumieć, że choroba ma tak zmienny przebieg: jednego dnia pacjent może normalnie funkcjonować, a kolejnego nie ma siły na wstanie z łóżka. Zwiększeniu wiedzy o tej chorobie i zwróceniu uwagi na codzienne problemy osób z niewidoczną niepełnosprawnością służy wystawa fotograficzna „Z miastenią twarzą w twarz”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miastenia Gravis – Face to Face, zrzeszające osoby chorujące na miastenię oraz ich rodziny i przyjaciół.

– Choroby rzadkie dotyczą łącznie ok. 3 mln osób w Polsce. Każda z tych chorób występuje jednak na tyle rzadko, że poziom wiedzy na ich temat w społeczeństwie jest niski. Dlatego tak ważna jest szeroka edukacja i stałe zwiększanie świadomości na temat tych chorób – bo to może pomóc zarówno w szybszym diagnozowaniu pacjentów, jak i w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu i zwiększaniu społecznej akceptacji. Z tych powodów zdecydowaliśmy się wspomóc działania Stowarzyszenia Miastenia Gravis – Face to Face i zaprosić wystawę do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi  prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk, członek Rady Centrum Doskonałości WUM ds. Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych, kierownik Kliniki Neurologii WUM, będącej ośrodkiem referencyjnym Chorób Nerwowomięśniowych Europejskiej Sieci Chorób Rzadkich ERN EURO-NMD.

2024-02-21

– Jeszcze 10 lat temu skupialiśmy się na leczeniu niewydolności serca jako takiej. Obecnie podejście do diagnostyki, terapii i prewencji niewydolności serca jest w pełni interdyscyplinarne. To strategia nie zawsze łatwa do implementacji w codziennej praktyce, jednak w świetle aktualnej wiedzy medycznej jedyna właściwa – o zmianie paradygmatu w terapii niewydolności serca mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2021-2023. W lutym 2024 r. pod patronatem tej placówki  odbyły się jubileuszowe X Łódzkie Warsztaty Niewydolności Serca, których program wyróżniał się interdyscyplinarnym ujęciem diagnostyki i terapii niewydolności serca.

 

Kamienie milowe w farmakoterapii

– Pierwszym przełomem w tym kontekście było opublikowane w 2014 r. badanie PARADIGM HF, w którym badano sakubitryl walsartan. Wyniki badania zwróciły uwagę na możliwość nefroprotekcji u pacjentów z niewydolnością serca i redukcję ryzyka cukrzycy w tej grupie chorych. Kolejnym kamieniem milowym były badania DAPA HF i EMPEROR Reduced oraz badania DELIVER i EMPEROR Preserved czyli flozyny – leki, które dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu sprawiły, że jako kardiolodzy zyskaliśmy realną możliwość prewencji powikłań cukrzycowych i nerkowych. Kolejny przełom to program FIDELITY i finerenon, niesteroidowy wysokoselektywny antagonista receptora mineralokortykoidowego, który przyniósł jeszcze większy fokus na nerkę w aspekcie przeciwwłóknieniowym i przeciwzapalnym. Kolejna era to agoniści receptora GLP-1, badanie STEP-HFpEF, lek semaglutyd i aspekt leczenia pacjenta z otyłością i niewydolnością serca. Ostatni lek,  analogicznie jak w przypadku flozyn, jest przykładem tego, że leki zarejestrowane w cukrzycy znalazły zastosowanie w terapii niewydolności serca. W leczeniu chorego z otyłością chodzi już nie tylko o redukcję masy ciała, ale także o działanie przeciwzapalne. Mamy zatem zupełnie nowe spojrzenie na leczenie pacjenta z niewydolnością serca i wielochorobowością – wyjaśnia prof. Małgorzata Lelonek.

2024-02-16

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy udostępnienie nowoczesnej diagnostyki molekularnej NGS wszystkim pacjentkom może sumarycznie przyczynić się do zmniejszenia kosztów terapii? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci zrzeszeni w powołanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (PTGO) Koalicji Diagnostyczno-Klinicznej na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych. Jej inauguracja odbyła się 14 lutego 2024 r.

Zaawansowana diagnostyka obecnie oznacza mnogość procedur, którymi powinien zostać objęty rak danej pacjentki. Dodatkowo na każdym poziomie istnieją inne standardy postępowania, a każdy ośrodek dysponuje lub nie kontraktami z wyspecjalizowanymi laboratoriami. Zdaniem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, aby móc w pełni wykorzystać postęp nauki w leczeniu pacjentek onkologicznych, należy podjąć wspólne, interdyscyplinarne działania nakierowane na stworzenie wspólnych algorytmów postępowania klinicystów, patomorfologów, genetyków i diagnostów molekularnych, a następnie wykorzystując powstałe algorytmy, opracować opisy procedur, które umożliwiłyby ich praktyczne zastosowanie oraz finansowanie.

2024-02-15

RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy, to wysoce zaraźliwy wirus, który atakuje układ oddechowy, tj. nos, gardło i oskrzela. W Europie każdego roku pośród osób powyżej 60. r.ż. notuje się ponad 3 mln zachorowań wywołanych RSV, w tym 270 tys. hospitalizacji, a także około 20 tys. zgonów w tej grupie pacjentów.

Główne objawy RSV to: katar, kichanie, kaszel oraz gorączka; mogą być mylone z symptomami przeziębienia lub grypy. Obserwowane jest także zmniejszenie łaknienia. W ciężkich przypadkach może dojść do rozwoju zapalenia płuc lub zaostrzenia chorób podstawowych. RSV występuje powszechnie i rozprzestrzenia się najczęściej w okresie zimowym wraz z innymi wirusami układu oddechowego, takimi jak wirus grypy oraz wywołujący COVID-19, co określane jest „tridemią”. Rozpoznanie zakażenia wirusem RSV jest możliwe po wykonaniu testu PCR lub antygenowego, jednak z uwagi na rzadkie ich wykonywanie, faktyczna liczba przypadków zachorowań jest niedoszacowana.

Copyright © Medyk sp. z o.o