2024-10-18

Problemy z zatokami są bardzo częste. Świadczą o tym wyniki specjalistów z Centrum Medycznego MML, Medicover i MediDieta „Jak Polacy chorują na zapalnie zatok?”.  W ostatnim roku lekarze stwierdzili takie problemy u 14% dorosłych (16% kobiet i 12% mężczyzn). W ankiecie badano także rozpowszechnienie objawów zapalenia zatok. Jak się okazuje, 56% chorujących na zatoki często lub bardzo często odczuwa spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wymuszające odkasływanie. W badaniu wykazano również, że 55% chorych często lub bardzo często ma trudności ze swobodnym oddychaniem przez nos. Ponadto 43% chorujących na zatoki często lub bardzo często odczuwa pulsujący i przeszywający ból głowy, nasilający się przy wykonywaniu różnych czynności, a zwłaszcza przy pochylaniu się. Taki sam odsetek chorujących na zatoki doświadcza tych dolegliwości czasami.

reklama GP_bezplatna
2024-10-17

Według kardiologów jesienia wzrasta ryzyko zawału serca. Spadek temperatur,y większe zanieczyszczenie powietrza i inne czynniki związane z jesienną pogodą mogą wpłynąć na układ krążenia. Prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman, kardiolog American Heart of Poland, wyjaśnia, dlaczego jesień może być szczególnie groźna dla serca oraz jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować to ryzyko.

 – Kiedy temperatura na zewnątrz spada o 10 stopni Celsjusza, ryzyko wystąpienia zawału serca rośnie o 7%. To zjawisko wynika z mechanizmów fizjologicznych, które prowadzą do kurczenia się naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi. W przypadku osób, u których w tętnicach wieńcowych znajdują się blaszki miażdżycowe, nagły wzrost ciśnienia może być mechanizmem wyzwalającym pęknięcie niestabilnej blaszki i w efekcie prowadzić do ostrego zawału serca – mówwi prof. Piotr Buszman.

Jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, co oznacza zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone, zwłaszcza PM2,5.
Zwiększone zapylenie destabilizuje blaszki miażdżycowe, co dodatkowo zwiększa ryzyko zawału – tłumaczy prof. Buszman.

2024-10-16
Instytut Matki i Dziecka, Fundacja IMID, ROTARY Klub Warszawa City oraz firma Sensly rozpoczynają pilotażowy program wsparcia dzieci z zaburzeniami psychogennymi pod nazwą SENS. To pierwszy w Polsce i unikalny na skalę europejską kompleksowy projekt adresujący ten problem. W ostatnich latach obserwuje się wzrost przypadków zaburzeń psychogennych, które polegają na nieświadomym manifestowaniu problemów psychicznych w postaci zaburzeń lub dolegliwości somatycznych. Prezentowane przez chorego objawy nie są wynikiem zaburzeń somatycznych, lecz mają podłoże psychologiczne. Pacjenci nieświadomie modelują występujące u nich objawy (mogą one naśladować objawy, z którymi zetknęli się w swojej historii życia).
– W codziennej praktyce coraz częściej diagnozujemy zaburzenia psychogenne u naszych pacjentów. Są to zaburzenia trudne do zdiagnozowania, ponieważ wymagają wykluczenia podłoża somatycznego, co nierzadko wiąże się z koniecznością wykonywania wielu badań. Objawy psychogenne są często trudne do odróżnienia od somatycznych, na przykład napady rzekomopadaczkowe mogą bardzo przypominać te występujące w padaczce. Skutkuje to negatywnymi konsekwencjami dla pacjenta pod postacią nieprawidłowego leczenia i narażenia na liczne powikłania. Pacjent z zaburzeniami psychogennymi oraz jego rodzina wymagają kompleksowej, wielospecjalistycznej opieki i terapii, co do tej pory było zbyt mało dostępne w naszym kraju. Przez nasz pilotaż chcemy to zmienić. Pokładamy duże nadzieje w tym programie – mówi dr n. med. Elżbieta Stawicka, kierownik Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.
2024-10-15

Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych

26-27 października, Lublin

Już po raz dziewiąty Młodzi Lekarze Rodzinni organizują swoją konferencję. Podczas pierwszego dnia forum wśród tematów wykładów znajdą się m.in.: odchylenia w układzie białokrwinkowym, bilanse nastolatków, zaburzenia snu, medycyna podróży. Drugiego dnia konferencji zaplanowano warsztaty. Odbędzie się również debata najważniejszych liderów medycyny rodzinnej w Polsce.

Rokrocznie Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciąga lekarzy z całej Polski. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu. Patronem medialnym forum jest "Gabinet  Prywatny".

Więcej: https://mlodzilekarzerodzinni.pl/forum-2024/

2024-10-11

Chorobę Gauchera można skutecznie leczyć

Październik miesiącem świadomości choroby Gauchera

Choroba Gauchera jest rzadkim schorzeniem metabolicznym o podłożu genetycznym, które dziedziczone jest w sposób autosomalny recesywny. Historycznie wyróżnia się trzy typy postaci klinicznych: typ 1 –nieneuropatyczny o przewlekłym przebiegu, typ 2 – ostry neuropatyczny, niemowlęcy oraz typ 3 – neuropatyczny o podostrym przebiegu. Przyczyną choroby jest brak lub krytycznie zmniejszona aktywność jednego z enzymów lizosomalnych –  glukocerebrozydazy, który jest w sposób naturalny wytwarzany w organizmie człowieka. Enzym ten odpowiada za prawidłowy rozkład substancji przynależących do grupy tłuszczów (glukocerebrozydu), które nierozłożone zalegają w narządach wewnętrznych (m.in. w śledzionie, wątrobie czy szpiku kostnym), co w efekcie prowadzi do ich uszkodzenia i zaburzeń prawidłowego funkcjonowania.Choroba Gauchera występuje u jednej na 50.000 osób.

– Jest to jedna z niewielu chorób rzadkich, które możemy dziś tak skutecznie leczyć – mówi prof. dr hab. n. med. Beata Kieć–Wilk z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum  w Krakowie.

2024-10-10

Nowa terapia biologiczna w leczeniu polipów nosa

Od 1 października na liście refundacyjnej

Od 1 października 2024 r. do refundacji wchodzi mepolizumab w ramach programu B.156 „Leczenie chorych z zapaleniem nosa i zatok przynosowych z polipami nosa”. Jest to druga terapia biologiczna w tym programie. W przypadkach chorób o podłożu eozynofilowym terapia daje rezultaty, które przewyższają oczekiwania pacjentów i lekarzy. Kluczowe dla pacjentów jest jak najszybsze zakontraktowanie świadczeń przez ośrodki, aby nie musieli czekać na leczenie.

Towarzyszące chorobie polipy bardzo często są objawem zapalenia o podłożu eozynofilowym i mogą występować również w przebiegu astmy eozynofilowej, eozynofilowej ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (EGPA) oraz w zespole hipereozynofilowym (HES). Dodatkowo u części chorych może pojawić się zespół nietolerancji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). To współistnienie wielu chorób powoduje czasami problemy nie tylko z postawieniem diagnozy, lecz także z wieloma objawami oraz trudnościami w ich leczeniu.

2024-10-08

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun.

Komentarz

dr hab. Seweryn Mroczek, prof. ucz. – Instytut Genetyki i Biotechnologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW:

– Również bardzo się cieszę z tegorocznej Nagrody Nobla. Choć dla nas była ona dosyć zaskakująca, dlatego, że po raz kolejny w centrum uwagi są cząsteczki RNA.  Mamy tutaj do czynienia tak naprawdę z bardzo podstawowym odkryciem. Dotyczy ono regulacji ekspresji genów, ale już na etapie, kiedy geny są przepisane na cząsteczki RNA. Jeżeli myślimy o RNA komórkowym, to w zasadzie myślimy głównie o cząsteczkach mRNA, czyli takich, które kodują białka. Natomiast trzeba sobie uświadomić, że większa część cząsteczek RNA, ponad 90%, to są RNA niekodujące, czyli takie, które albo uczestniczą w regulacji stabilności poziomu mRNA, albo też uczestniczą w odczytywaniu tej informacji z mRNA jako element strukturalny rybosomu czy jako cząsteczki, które dostarczają aminokwasy do rybosomów itd. Mamy więc tutaj do czynienia z odkryciem, które dotyczy pewnej klasy bardzo krótkich, jak już wspomniano, cząsteczek RNA, nazywanych mikroRNA, które po pewnym procesie obróbki, cięcia zostają dostarczone i hybrydyzują, stając się częściowo komplementarne do cząsteczek mRNA i w ten sposób, przyczepiając się do nich, regulują proces translacji lub stabilności tych cząsteczek.

2024-10-04

77% Polaków jako skuteczną metodę zapobiegania nowotworom wskazuje badania profilaktyczne. Jednak tylko 37% ankietowanych wykonuje je w praktyce. Tak wynika z badania Institute for Health dotyczącego postaw i świadomości Polaków w zakresie chorób onkologicznych. W Światowym Dniu Onkologii warto zadać pytanie, dlaczego świadomość społeczna nie idzie w parze ze skuteczną profilaktyką. 

Respondenci w odpowiedzi wielokrotnego wyboru najczęściej wskazywali nowotwory w rodzinie (64%) oraz palenie tytoniu (64%) jako główne czynniki ryzyka. Kobiety (71%) częściej niż mężczyźni (56%) wymieniały występowanie nowotworów w rodzinie. 

Polacy deklarują szeroką wiedzę na temat skutecznych metod ochrony przed nowotworami. Najczęściej wskazywano na regularne badania profilaktyczne (77%), unikanie palenia tytoniu (77%) oraz unikanie kontaktu z substancjami rakotwórczymi (77%). Każda z metod profilaktycznych uzyskała poparcie co najmniej połowy ankietowanych, co świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej. Wykonywanie regularnie badań profilaktycznych deklaruje jedynie 37% ankietowanych, ale 52% spośród osób, które się nie badają, deklaruje chęć zmiany.

 

2024-10-02

Rozpoczęła się XXI edycja kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, mającej na celu zwiększanie świadomości Polaków na temat chorób układu krążenia. W tym roku tematem przewodnim jest nadciśnienie tętnicze, z powodu którego w Polsce umiera ok. 90 tys. osób rocznie. Jedną z głównych przyczyn tych zgonów jest nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych, dlatego nacisk został położony właśnie na adherence –  przestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Dane pokazują, że prawie 58%chorych na nadciśnienie tętnicze Polaków nie realizuje planu leczenia, co wprost zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu. W Europie z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarza umiera rocznie około 200 tys. osób.

– Brak charakterystycznych objawów choroby oraz świadomości konsekwencji nieleczonego nadciśnienia tętniczego to główne przyczyny lekceważenia przez pacjentów zaleceń lekarza – dotyczących zarówno farmakoterapii, jak i zmiany stylu życia w zakresie diety czy aktywności fizycznej. Warto uświadomić sobie, że nadciśnienie tętnicze to jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, który niekontrolowany może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu, a nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń terapeutycznych – podkreślił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

2024-10-01

PLAGI POLSKIE 2024

15 października, Wrocław

Kolejne spotkanie z cyklu konferencji Plagi polskie 2024 odbędzie się we Wrocławiu 15 października (wtorek) 2024 r. Wykłady zaplanowane są od godziny 16:30, w hotelu Scandic przy ul. Piłsudskiego 53/57. Podczas spotkania omawiane będą różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, takie jak diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z obszarów: kardiologii, nefrologii, pulmonologii, diabetologii oraz chorób metabolicznych. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem medialnym cyklu konferencji jest "Gabinet Prywatny".

Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja: www.plagi.edu.pl

2024-09-30

NanOX Recovery Box to przełom w medycynie transplantacyjnej – urządzenie opracowane przez polskich naukowców z NanoGroup umożliwia zaawansowaną kontrolę funkcji życiowych organów w warunkach, które są zbliżone do naturalnych procesów fizjologicznych. Najnowsza wersja prototypu, w której zastosowano standaryzowane komponenty oraz najnowocześniejsze procedury technologiczne, powstała we współpracy z wrocławską firmą A4BEE, specjalizującą się w projektowaniu nowoczesnych urządzeń medycznych.

– NanOX Recovery Box to nie tylko urządzenie do przechowywania organów – to zaawansowany system, który monitoruje ich funkcje życiowe w sposób znacznie bardziej zaawansowany niż jakiekolwiek inne dostępne rozwiązanie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślając wyjątkowość tej fazy badań.  Dzięki temu możemy zapewnić lepsze warunki przechowywania, co może znacząco zwiększyć pulę organów do przeszczepów, w tym także od dawców, którzy dotychczas nie kwalifikowali się do pobrania organów.

2024-09-27

Światowy Dzień Serca

Komentarz – dr n. med. Krzysztof Kępa

Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca. Jak podkreśla dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z Grupy American Heart of Polandchoroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce wśród dorosłych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.  Stanowią one 40% wszystkich przyczyn zgonów, a po 65. roku życia aż 53%.

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nieprawidłowe wartości lipidów w surowicy, otyłość, szczególnie otyłość brzuszna, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, przewlekły stres, predyspozycje genetyczne są przyczyną schorzeń kardiologicznych – wymienia kardiochirurg. Tylko 30% przypadków zachorowań na choroby serca związanych jest z genetyką – aż 70% zależy od stylu życia, który prowadzimy.

– Dzisiejsze tempo życia, stres i niezdrowe nawyki żywieniowe to główne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu liczby chorób serca, nawet wśród młodych osób – zaznacza dr Kępa. – Dlatego tak ważne są akcje edukacyjne, jak np. Światowy Dzień Serca, które uświadamiają ludziom, jak wiele mogą zrobić, aby poprawić swoje zdrowie.

Regularne kontrole lekarskie są jednym z kluczowych elementów dbania o serce. Warto pamiętać, że wiele problemów związanych z sercem rozwija się przez lata, często bezobjawowo, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

2024-09-23

Europejski Tydzień Urologii (23-29 września) to coroczna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia urologicznego i profilaktyki chorób układu moczowo-płciowego. Jest organizowany przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne, obejmuje szereg działań edukacyjnych, warsztatów i bezpłatnych konsultacji dla pacjentów. Celem wydarzenia jest promowanie wczesnej diagnozy i leczenia schorzeń urologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, nowotwory urologiczne oraz zaburzenia prostaty.

Z okazji  Europejskiego Tygodnia Urologii Stowarzyszenie „UroConti” organizuje Dni Otwarte w Warszawie, które odbędą się w Warszawie 23-27 września. Uczestnicy spotkań będą mogli porozmawiać o zdrowiu urologicznym, poszerzyć swoją wiedzę i skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów. Celem Dni Otwartych jest promowanie wczesnej diagnozy i leczenia schorzeń urologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, nowotwory urologiczne oraz zaburzenia prostaty.

2024-09-19
11-13 października 2024 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja Prevention & Intervention 2024 (Arche Hotel Krakowska). Tegoroczna edycja będzie poświęcona wyzwaniom związanym z kluczową rolą prewencji schorzeń serca i naczyń u młodych dorosłych, a także wczesną diagnostyką schorzeń kardiologicznych i cywilizacyjnych. Jak wyjaśniają organizatorzy, w dyskusjach o współczesnej kardiologii wiele miejsca poświęca się medycynie naprawczej, tymczasem wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego można skutecznie zapobiegać poprzez właściwą profilaktykę.
Zaproszenie do dyskusji podczas tegorocznej edycji konferencji przyjęli wybitni wykładowcy z Polski oraz innych krajów z różnych kontynentów. W międzynarodowym gronie specjalistów wymienimy się doświadczeniami i pomysłami na to, jak skuteczniej zapobiegać chorobom serca i naczyń oraz jakie działania podejmować, by przekonywać młode osoby do zdrowego, aktywnego stylu życia. Nie tylko bowiem prewencja ma znacznie w tej grupie pacjentów. Interwencje u młodszych chorych (< 65 r.ż.) są obecnie jednym z najczęściej podejmowanych tematów, ponieważ muszą uwzględniać długą perspektywę życia. Omówimy zagadnienia związane z interwencjami w zakresie chorób zastawkowych oraz pozostałych schorzeń strukturalnych, diagnostykę i leczenie choroby wieńcowej oraz uogólnionej miażdżycy. Nie zabraknie nowości w leczeniu zabiegowym w schorzeniach krążenia płucnego oraz niewydolności serca ostrej czy też przewlekłej. Niezależnie od prezentacji klinicznej, każda interwencja musi być uzupełniona prewencją – mówi dr hab. n. med. Marta Kałużna-Oleksy, członkini Komitetu Organizacyjnego Konferencji Prevention & Intervention.

 

2024-09-18

Śródmiąższowe choroby płuc (ILD) to grupa ponad 200 jednostek chorobowych, często nieuleczalnych i o poważnym rokowaniu (choroby włóknieniowe – PF-ILD). Jednak wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na rozpoczęcie leczenia, które pozwala spowolnić jej rozwój i poprawić funkcjonowanie chorego. Właśnie dlatego znaczenie mają zarówno znajomość objawów ILD, do których należą suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, jak i czas – kluczowe jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza i otrzymanie właściwego rozpoznania. Przypominają o tym Kampania „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia”, a także Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Włóknienie Płuc, organizator obchodów Miesiąca Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc oraz Światowego Tygodnia IPF.

Charakterystyczne w przebiegu chorób włóknieniowych płuc (PF-ILD) jest zmniejszenie pojemności płuc i zdolności do wymiany gazów (dostarczanie tlenu do organizmu i wydalanie dwutlenku węgla) w wyniku uszkodzenia śródmiąższu oraz pęcherzyków płucnych i zachodzącego bliznowacenia (inaczej włóknienia) płuc. 

- W przypadku idiopatycznego włóknienia płuc i pozostałych chorób włóknieniowych jak dotąd nie powstała żadna terapia, która umożliwiłaby ich całkowite wyleczenie. Dlatego nadal wszystkie choroby z grupy PF-ILD uznaje się za nieodwracalne. Na szczęście istnieje leczenie, które może spowolnić postęp choroby i uchronić pacjenta przed szybkim nasileniem objawów, co daje mu szansę na dalsze funkcjonowanie we względnie dobrej formie. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest jak najwcześniejsze włączenie leczenia, dlatego tak ważne jest też wczesne rozpoznanie – przyznaje dr hab. n. med. Katarzyna Lewandowska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Zastępca Prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Włóknienie Płuc. – Wyzwania pacjentom stawia jednak nie tylko skomplikowana choroba i jej nieoczywiste objawy, ale także system ochrony zdrowia. Długie kolejki do lekarzy pulmonologów sprawiają, że ścieżka, którą chorzy muszą kroczyć, jest kręta i bardzo długa – od momentu diagnozy do włączenia leczenia mija zwykle bardzo dużo czasu, w tym przypadku – bardzo cennego. Czy można coś z tym zrobić? Wydaje się, że optymalnym i korzystnym, przede wszystkim z punktu widzenia pacjenta, rozwiązaniem, byłoby włączenie chorób śródmiąższowych płuc do opieki koordynowanej. Pozwoliłoby to na skuteczniejsze odnajdywanie pacjentów z podejrzeniem ILD już na etapie konsultacji u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i kierowanie ich na właściwą ścieżkę diagnostyczną do pulmonologa – dodaje.

Copyright © Medyk sp. z o.o