2015-05-15 Aktualności

Backup Memory

aplikacja dla osób z chorobą Alzheimera

Mniej więcej rok temu Azer Jaafoura i kilku jego kolegów z Samsung Electronics Tunisia zaczęli zastanawiać się, jak pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera. Dzięki temu powstała innowacyjna aplikacja, która ułatwia życie osobom z chorobą Alzhaimera oraz ich opiekunom.

Mimo że choroba Alzheimera jest nieuleczalna, ostatnie badania wykazały, że stymulowanie mózgu polegające na częstym przypominaniu przeszłych wydarzeń może spowolnić jej postęp.

Samsung Electronics Tunisia i 3SG BBDO, korzystając z pomocy Tunezyjskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, rozpoczęły pracę nad aplikacją na smartfona o nazwie Backup Memory („Pamięć zapasowa”). Funkcjonuje ona jak stymulator pamięci dla osób ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera. Aplikacja pomaga pacjentom orientować się w najbliższym otoczeniu poprzez identyfikowanie przebywających w pobliżu członków rodziny i znajomych, jak również przypominanie relacji z każdą z tych osób i wspólnych wspomnień z przeszłości utrwalonych na zdjęciach i filmach.

Działanie tych funkcji jest możliwe dzięki łączności Bluetooth. Aplikacja wykorzystuje Backup Memory do wyszukiwania innych smartfonów, na których uruchomiono tę samą aplikację i łączy się z nimi, kiedy znajdą się w odległości nieprzekraczającej 10 metrów. Po nawiązaniu połączenia Backup Memory wyświetla informacje o znajdującej się w pobliżu osobie. Przed użyciem aplikacji odpowiednie informacje i treść multimedialne muszą zostać do niej ręcznie wprowadzone.

Zadaniem zespołu było zaprojektowanie i opracowanie aplikacji, natomiast Tunezyjskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie testowało ją pod kątem przydatności dla pacjentów.

Copyright © Medyk sp. z o.o