Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Związek chorób przyzębia z chorobą Alzheimera i innymi chorobami ogólnymi

Najnowsze doniesienia

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, podczas konferencji  prasowej „Zdrowe dziąsła, piękny uśmiech”, przedstawiło najnowsze doniesienia o związku bakterii występujących w zapaleniu przyzębia z chorobą Alzheimera i innymi chorobami ogólnymi oraz o wzrastającym znaczeniu profilaktyki chorób przyzębia w tym kontekście. Zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i periimplantitis to przewlekłe stany zapalne przyzębia, które w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, dotykają 8 na 10 osób w wieku 35 lat i więcej.

Konferencja "Systemy dla szpitali i placówek medycznych"

12 czerwca 2019 r., Warszawa; wstęp wolny, wymagana rejestracja

Współczesna medycyna jest trochę jak magia – sprawia, że świat staje się lepszy. Dzięki dokonaniom naukowców z dziedziny techniki i medycyny obserwujemy jak to, co jeszcze wczoraj było nieuleczalne, dziś przestaje zabijać. W dużym uproszczeniu tak działa współczesna medycyna. Jej najważniejszym i najistotniejszym sojusznikiem jest nowoczesna technologia, która stosowana jest w diagnostyce i leczeniu oraz administracji.

Indywidualizacja leczenia padaczek oraz chorób współistniejących

XXIX Konferencja Polskiego Towarzystwa Epileptologii (16-18 maja, Warszawa)

Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu, cechującą się trwałą skłonnością do występowania napadów padaczkowych. Choruje na nią ok. 1% populacji. Szacuje się, że na świecie zmaga się z nią ok. 50 mln ludzi, w Polsce – według danych NFZ z 2016 r. – rozpoznano padaczkę u 500 tys. osób. Szansą dla pacjentów na życie bez lęku związanego z kolejnymi napadami jest prawidłowa diagnoza i skuteczna terapia. Polskie Towarzystwo Epileptologii (PTE) od wielu lat promuje najwyższe standardy postępowania lekarskiego. W tym roku zostały ogłoszone uaktualnione zalecenia PTE dotyczące leczenia napadów padaczkowych.

reklama

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi

Komentarz Polskiego Panelu Ekspertów

Istnieje wiele gotowych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, które zaimplementowane w Polsce, mogłyby relatywnie szybko poprawić efektywność i jakość służby zdrowia. Kraje, które osiągnęły najlepsze wyniki, mierzą i oceniają jakość świadczonych usług. Wiele z nich ma jasno zdefiniowany czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne, a opieka nad pacjentem jest skoordynowana – wynika z raportu „Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia i Indeks Raka Piersi – komentarz Polskiego Panelu Ekspertów”. Raport powstał na podstawie danych Indeksów FutureProofing Healthcare, które umożliwiają porównanie systemów ochrony zdrowia we wszystkich państwach UE.

Badania kliniczne w Polsce – pacjent, lekarz, system

Badania kliniczne stanowią fundament współczesnej medycyny. Dają chorym dodatkową możliwość leczenia poprzez dostęp do najnowszych, innowacyjnych leków, zwłaszcza w przypadkach, kiedy standardowe terapie obecne na rynku nie przynoszą określonych korzyści zdrowotnych lub dostęp do nich jest ograniczony. W ramach kampanii edukacyjnej „Badania Kliniczne Przyjazne dla Pacjenta”, z okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych odbyła się konferencja prasowa pt. "Badania kliniczne w Polsce – pacjent, lekarz, system",  którą  honorowym patronatem objęli: Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce. 

„Tramwaj zwany Pożądaniem”

8. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej

10 maja rozpoczęła się 8. edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Akcja ma zmienić sposób myślenia Polaków o HIV, przemodelować podejmowane zachowania oraz zachęcić do testowania się w kierunku zakażenia wirusem. Kampania finansowana jest z grantu przekazanego IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences. Liczba osób zakażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym szczególnie HIV, rośnie z roku na rok. O seropozytywnym statusie dowiadują się w Polsce średnio 3-4 osoby dziennie. Co gorsza, ludzie żyjący z HIV często nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż początkowe stadia są zwykle bezobjawowe. Szybka diagnoza i podjęcie terapii to klucz do sukcesu w walce z epidemią. Właśnie z tą myślą realizowana jest łącząca zabawę z edukacją kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem”.

Leczenie astmy ciężkiej

Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce choruje na astmę ok. 5-10% Polaków, przy czym zaledwie u ok. 30% z nich choroba jest prawidłowo diagnozowana i leczona. Grupa chorych na astmę nie jest jednorodna, a przebieg kliniczny i objawy tej choroby mogą być bardzo zmienne. Zdarza się, że astma przybiera postać ciężką, czyli oporną na leczenie. Astmę ciężką, która dotyczy ok. 3,7% całej populacji chorych, rozpoznaje się w przypadku, gdy pomimo intensywnego leczenia nie udaje się uzyskać kontroli choroby, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia pacjenta i jego produktywność. Częste zaostrzenia choroby powodujące ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi ok. 500 rocznie, aż 38% z nich dotyczy chorych w wieku produkcyjnym.

Konferencja "Systemy dla szpitali i placówek medycznych"

12 czerwca 2019 r., Warszawa, wstęp wolny, wymagana rejestracja

Współczesna medycyna jest trochę jak magia – sprawia, że świat staje się lepszy. Magia medycyny ma mocne zakorzenienie w nauce, która z dnia na dzień poszerza się i swoim zasięgiem zaczyna obejmować coraz więcej placówek ochrony zdrowia. Dzięki dokonaniom naukowców z dziedziny techniki i medycyny obserwujemy jak to, co jeszcze wczoraj było nieuleczalne, dziś przestaje zabijać. W dużym uproszczeniu tak działa współczesna medycyna. Jej najważniejszym i najistotniejszym sojusznikiem jest nowoczesna technologia, która stosowana jest w diagnostyce i leczeniu oraz administracji. Aplikacje mobilne, roboty wykonujące operacje, możliwość przesyłania i odbioru dokumentacji i zdjęć USG oraz rentgenu to efekt zachodzących zmian. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych daje placówkom ochrony zdrowia możliwość lepszego dbania o zdrowie pacjentów.

Światowy Dzień Astmy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje liczbę chorych na ponad 235 mln osób. Rocznie umiera w związku z nią ok. 400 tys. osób. W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6-14 lat i ok. 9–10% populacji dorosłych. Podkreśla się jednak, iż statystyki są tylko szacunkowe, ponieważ wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych. W kwietniu tego roku ukazały się nowe zalecenia Global Initiative for Asthma (GINA) dotyczące leczenia astmy, określane jako „największa zmiana od 30 lat”.

Opakowania leków mogą zmniejszyć ryzyko pomyłki

Według badania PolSenior, ponad połowa starszych Polaków (55%) zażywa codziennie co najmniej 5 leków, a co 10. osoba – 10 i więcej leków. Tymczasem według światowych statystyk na 250 recept przypadają aż 4 błędy apteczne. W raporcie Grupy Polpharma pt. „Rola opakowań leków Rx w aptece” farmaceuci zwracają uwagę na możliwość pomyłki również ze strony samego pacjenta. Obecnie do aptek wprowadzane są nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma, stworzone na podstawie badań z pacjentami i farmaceutami, które mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i zminimalizować ryzyko pomyłki farmaceutycznej.

reklama
reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK