Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

Robotem w raka

Problemy urologiczne wbrew powszechnie panującej opinii nie dotyczą tylko mężczyzn dojrzałych – zagrażają również młodym. Najczęściej oznaczają zaburzenia erekcji i problemy z wytryskiem, zdarzają się także nowotwory jąder. Ale to nie tylko problemy natury fizycznej – cierpi też psychika. W wyniku zaburzeń funkcji seksualnych pogarszają się relacjez partnerką, obniża się poczucie własnej wartości. Odkładanie leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Standardem leczenia raka prostaty jest leczenie chirurgiczne, czyli tzw. radykalna prostatektomia, która w większości przypadków jest wykonywana laparoskopowo. Współczesna chirurgia stale się rozwija i już dziś operacje prostatektomii przeprowadzane są z wykorzystaniem robotów chirurgicznych daVinci.

Światowy Dzień Cukrzycy

Tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy nawiązuje bezpośrednio do rodziny, która jest ważnym elementem wsparcia w chorobie obok lekarza i pielęgniarki. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), ustanawiając globalny motyw na lata 2018-2019, chce tym samym zwrócić uwagę opinii społecznej na rolę rodziny, która ma bezpośredni wpływ na życie chorego. Dlatego tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne odbywa się pod hasłem: „Cukrzyca  – w rodzinie siła!”

Mastocytoza – trudna do wykrycia choroba nowotworowa

Mastocytoza to rzadka choroba należąca do nowotworów mieloproliferacyjnych. U osób chorujących na mastocytozę dochodzi do nadmiernego wytwarzania mastocytów, czyli tzw. komórek tucznych, które należą do grupy białych krwinek. Choroba może przebiegać w postaci skórnej – kiedy mastocyty gromadzą się w skórze chorego lub układowej – wówczas dochodzi do zajęcia narządów wewnętrznych. Rozpoznanie mastocytozy wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy. Choroba może przebiegać bezobjawowo lub bez wystąpienia specyficznych objawów. 

Kto rezerwuje wizyty lekarskie przez internet?

Portal ZnanyLekarz sprawdził, kim są polscy pacjenci, ale także pacjenci z innych krajów, którzy szukają lekarza online, kiedy najczęściej dokonują rezerwacji oraz jak wykorzystują e-usługi w kontekście swojego zdrowia. Wraz ze zmieniającymi się nawykami pacjentów oraz dynamicznym rozwojem e-usług, rośnie również zainteresowanie dokonywaniem rezerwacji wizyt lekarskich online. Jak pokazały wyniki raportu, początek tygodnia to czas, kiedy polscy użytkownicy najczęściej szukają lekarza i rezerwują wizyty przez internet.

Coraz więcej zachorowań na odrę

128 – tyle zachorowań na odrę, według Głównego Inspektora Sanitarnego,  zanotowano już w tym roku. W 2017 r. było ich o 70 mniej.  Media donoszą o zwiększonej liczbie zachorowań w podwarszawskim Pruszkowie. Czy to już epidemia? „Choroby zakaźne są nieprzewidywalne. Jedni chorobę przejdą łagodnie, inni ciężko. Drobnoustroje mogą przełamać układ odpornościowy zdrowej dotąd osoby i wywołać powikłania, a nawet śmierć krótkim czasie. Szczepienia pozwalają nam kontrolować te choroby” mówi epidemiolog dr hab. Paweł Stefanoff z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Żywienie dojelitowe – korzyści dla pacjenta

Pacjenci zakwalifikowani do żywienia dojelitowego mogą mieć wiele różnych problemów zdrowotnych, ale łączy ich jedno – nie są w stanie spożyć wystarczającej ilości pokarmu. Odpowiednie odżywianie jest niezbędne do utrzymania masy ciała, a w niektórych przypadkach do powrotu do zdrowia. Jeśli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości pokarmu przez jakiś czas, może to doprowadzić do niedożywienia. Tymczasem pacjenci i opiekunowie często zwlekają z rozpoczęciem żywienia dojelitowego ze względu na obawy, że ich życie całkowicie się zmieni, i to na gorsze. Dlatego tak ważne jest właściwe wyjaśnienie, na czym polega leczenie żywieniowe już w momencie pierwszego kontaktu z tym pojęciem, by pacjent i jego bliscy dostrzegli jego korzyści.

Aplikacja FreeStyle LibreLink dostępna dla użytkowników smartfonów

Firma Abbott ogłosiła, że aplikacja FreeStyle LibreLink jest już dostępna w Polsce dla użytkowników smartfonów działających na systemach Android oraz telefonów iPhone. Chorzy na cukrzycę korzystający z systemu FreeStyle® Libre będą mieć teraz dostęp do danych glikemicznych bezpośrednio ze swoich smartfonów, co eliminuje konieczność noszenia osobnego czytnika FreeStyle Libre.

Stanowisko Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

29 października Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jednogłośnie poparł stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego ws. obowiązku szczepień.

Treść uchwały Senatu WUM z 29 października 2018 r.: "My, Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, stanowczo sprzeciwiamy się podważaniu fundamentalnych osiągnięć medycznych, będących wynikiem wnikliwych i rzetelnie prowadzonych badań naukowych, a do takich należy bez wątpienia obowiązek szczepień ochronnych.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu – choroby, która w Polsce jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu u osób powyżej 40. r.ż. Taką diagnozę słyszy rocznie ponad 60 tys. osób. W postępowaniu terapeutycznym niezwykle ważny jest czas – zarówno w kontekście jak najszybszego dotarcia do szpitala i wdrożenia leczenia, ale również rozpoczęcia rehabilitacji. Jednym z integralnych elementów procesu terapeutycznego, w którym czas również odgrywa istotną rolę, jest wsparcie żywieniowe.

BLINCYTO® (blinatumomab) w leczeniu pacjentów pediatrycznych z białaczką limfoblastyczną

KE zatwierdziła rozszerzone wskazanie

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła rozszerzone wskazanie do stosowania BLINCYTO® (blinatumomab) jako monoterapii w leczeniu pacjentów pediatrycznych w wieku jednego roku lub starszych z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) bez chromosomu Philadelphia z komórek prekursorowych linii B CD19 (+), którzy są oporni na leczenie lub mają nawrót choroby po wcześniejszym otrzymaniu co najmniej dwóch terapii lub allogenicznego przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych. 

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK