2019-05-06 Aktualności

Według badania PolSenior, ponad połowa starszych Polaków (55%) zażywa codziennie co najmniej 5 leków, a co 10. osoba – 10 i więcej leków. Tymczasem według światowych statystyk na 250 recept przypadają aż 4 błędy apteczne. W raporcie Grupy Polpharma pt. „Rola opakowań leków Rx w aptece” farmaceuci zwracają uwagę na możliwość pomyłki również ze strony samego pacjenta. Obecnie do aptek wprowadzane są nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma, stworzone na podstawie badań z pacjentami i farmaceutami, które mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i zminimalizować ryzyko pomyłki farmaceutycznej.

Duża, wyraźna czcionka nazwy i dawki leku oraz zróżnicowanie kolorystyczne dawki, które są prostsze do odróżnienia dla starszych oraz słabowidzących osób to główne cechy nowych opakowań leków Rx Grupy Polpharma. Na niektórych opakowaniach znajdują się także piktogramy ujmujące zastosowanie danych leków (ucho, nos, serce), zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych (URPL). Takie oznaczenie umożliwia samodzielne przyjmowanie leków nawet pacjentom z lekkimi zaburzeniami poznawczymi. Specjalna tabela stosowania leku umieszczona z tyłu opakowania wspiera z kolei przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta.

„Według światowych badań aż 83% błędów popełnianych przez farmaceutów może zostać wyeliminowanych dzięki poradzie farmaceutycznej dotyczącej zapisania na opakowaniu leku zaleceń lekarskich z recepty. Zmusza ona aptekarza do ponownego przyjrzenia się lekom przed wydaniem. Stąd wprowadzone przez nas okienko komunikacyjne do uzupełnienia w aptece. W przypadku wszystkich pacjentów warto uważnie słuchać słów lekarza i farmaceuty. W przypadku, gdy mamy wątpliwości i porada lekarska lub dotychczasowy sposób przyjmowania, istotnie nie zgadzają się z poradą farmaceuty poprosimy o dokładne sprawdzenie leku, gdyż mogła zajść pomyłka związana z podobieństwem w nazwie” – podkreśla Monika Jasłowska z Grupy Polpharma.

Powyższe rozwiązania nowej szaty graficznej zostały wypracowane na podstawie wielu wywiadów z farmaceutami i pacjentami. Tym samym obok bezpieczeństwa pacjentów mogą zwiększać one komfort i bezpieczeństwo farmaceuty. Ułatwiają katalogowanie leków w aptece, pozwalają szybciej odnaleźć szukany lek, a przede wszystkim dzięki wyraźnemu rozróżnieniu nazwy i dawki leku minimalizują ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece.

Copyright © Medyk sp. z o.o