2019-03-25 Aktualności

System PrisMax – aparat następnej generacji do ciągłej terapii nerkozastępczej (CRRT, z ang. Continuous Renal Replacement Therapy) i terapii wspomagających narządy został zaprezentowany podczas Seminarium Naukowego, w którym wzięli udział lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki z wielu polskich szpitali. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Olivier Joannes-Boyau z Bordeaux. Stworzony z myślą o potrzebach klinicystów PrisMax sprawia, że terapia jest prostsza i wydajniejsza, a zabieg wykonywany u pacjentów w krytycznym stanie na oddziałach intensywnej terapii może być prowadzony z większą dokładnością. PrisMax z użyciem nowego podgrzewacza do krwi TherMax zapewnia precyzyjną kontrolę temperatury krwi powracającej do ciała pacjenta.

Ciągła terapia nerkozastępcza, czyli w skrócie CRRT, to leczenie stosowane w ostrym uszkodzeniu nerek (AKI, z ang. Acute Kidney Injury) w celu ciągłego usuwania substancji rozpuszczonych w surowicy krwi lub nadmiaru płynów. Dzięki temu uzyskuje się lepszą tolerancję leczenia, nawet u niestabilnych hemodynamicznie pacjentów we wstrząsie czy z przeciążeniem płynami. CRRT to leczenie z wyboru u pacjentów w krytycznym stanie na oddziałach intensywnej terapii, wymagających wsparcia funkcji nerek lub zapewnienia kontroli nad objętością płynów ustrojowych. To terapia realizowana m.in. w celu ciągłego usuwania zbędnych produktów przemiany materii (toksyn mocznicowych) oraz nadmiaru płynu gromadzącego się w organizmie pacjenta z niewydolnymi nerkami.

"CRRT w odróżnieniu od przerywanej hemodializy, wykonywanej również u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, jest zabiegiem długim, powolnym, ale bezpiecznym dla pacjentów nawet niestabilnych hemodynamicznie. Jeśli chodzi o najnowszy system PrisMax połączony ze specjalistycznymi filtrami, możemy spodziewać się dostępu do różnych metod leczenia pozaustrojowego, które mają na celu usunięcie zbędnych produktów przemiany materii, nadmiaru płynów i mediatorów reakcji zapalnej. To pomaga lekarzom w leczeniu pacjentów z ostrym uszkodzeniem nerek, a nawet w leczeniu sepsy" – podkreśla dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie

Istotnym elementem w leczeniu pozaustrojowym jest odpowiednie oczyszczanie krwi przy zachowaniu określonej temperatury pacjenta, nim powróci ona do organizmu. Podgrzewacz krwi TherMax, wykorzystuje dwukierunkowe połączenie z systemem PrisMax, aby ogrzać powracającą krew do odpowiedniej temperatury. Podgrzewacz ten posiada również kilka zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, które pomagają kontrolować temperaturę krwi powracającej do organizmu pacjenta czy wykrywać nieszczelności, zapewniając pracę przy odpowiednich ustawieniach.

Wyniki pilotażowego badania wykazały, że dzięki systemowi PrisMax oraz podgrzewaczowi TherMax udało się usprawnić obszary, które mają wpływ na wydajność i uproszczanie wykonywanych zabiegów, w tym poprawę takich parametrów jak czas potrzebny na wymianę worków, liczba sygnałów informacyjnych i alarmów dotyczących usterek, częstotliwość zatrzymywania pompy krwi, żywotność filtra i przestoje w pracy maszyny.

"Wierzę, że aparat następnej generacji zawierający kilka ważnych ulepszeń, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, wydajności i jakości zabiegów również dla polskich pacjentów. Uruchomienie systemu PrisMax to duży krok naprzód dla klinicystów dążących do skutecznego leczenia na OIT-ach” – tłumaczył dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, z I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Klinicznym Oddziałem Dziecięcym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Firma Baxter o wprowadzeniu na rynek systemu PrisMax poinformowała w październiku 2018 r. podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Medycyny (European Society of Intensive Care Medicine – ESICM) w Paryżu. Zamierza wprowadzić na rynek PrisMax i TherMax w ponad 19 krajach Europy.

Copyright © Medyk sp. z o.o