2016-11-08

Nowe leki i metody leczenia pacjentów z zaburzeniami lipidowymi, najnowsze wytyczne ESC/EAS, ESPC oraz wytyczne kanadyjskie i amerykańskie, a także rekomendacje ILEP to tylko niektóre z tematów poruszanych w trakcie Kongresu, który odbył się 4-5 listopada w Warszawie. Swoje wykłady zaprezentowali m.in.: prof. Zbigniew Gaciong, prof. Maciej Banach (kierownik naukowy Kongresu; na zdjęciu), prof. Grzegorz Opolski, prof. Barbara Cybulska, prof. Maciej Małecki, prof. Artur Mamcarz,  prof. Wojciech Drygas, prof. Tomasz Zdrojewski, prof. Marlena Broncel, prof. Jacek Jóżwiak, prof. Bogusław Okopień, prof. Tomasz Guzik, prof. Jacek Rysz, prof. Krzysztof Narkiewicz. Podczas Kongresu odbyło się 9 sesji, w tym sesja Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK oraz sesje sponsorowane firmy Amgen i Sanofi. Organizatorem konferencji było Wydawnictwo Termedia.

2016-10-28

Światowy Dzień Udaru Mózgu

Pacjenci zbyt długo czekają na rehabilitację

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, przypadającego 29 października, Fundacja Udaru Mózgu publikuje mapę powrotu do zdrowia po udarze. Z danych wynika, że sytuacja chorych w Polsce jest wyjątkowo trudna. Rekordowy, odnotowany czas oczekiwania na rehabilitację to 20 lat. Opublikowane badania pokazują, że problem z dostępnością do rehabilitacji wtórnej jest ogromny. Rehabilitacja wtórna to kontynuacja rehabilitacji, jakiej pacjent poddawany jest bezpośrednio po przebytym udarze, jeszcze na oddziale neurologicznym.

2014-04-29

Targi WIHE 2014

Międzynarodowe Targi Farmaceutyczne WIHE–Pharmacy i Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE – Hospital

Kiedy: 8-10 października 2014 r.

Gdzie: Warszawskie Centrum EXPO XXI

Ignacego Prądzyńskiego 12/14

01-222 Warszawa

2014-03-28
  • Akromegalia to rzadkie, przewlekłe zaburzenie hormonalne spowodowane guzem w przysadce mózgowej, które powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu (GH)1.
  • Zachorowalność szacuje się na 3-4 nowe przypadki na milion rocznie2.
  • Rozwija się stopniowo, a jej poszczególne objawy (bóle głowy, bóle kości i stawów, ubytki pola widzenia, powiększenie rąk, stóp, nosa, żuchwy, nadciśnienie tętnicze, nadmierne owłosienie i wzmożona potliwość, zaburzenia miesiączkowania) mogą być brane za manifestację innych chorób2,3.
  • We właściwym diagnozowaniu i leczeniu choroby kluczowa jest współpraca lekarzy wielu specjalności (lekarza pierwszego kontaktu, diabetologa, kardiologa, psychiatry, neurologa, neurochirurga, endokrynologa).
  • Ważna jest wiedza i świadomość pacjentów, którzy obserwując u siebie objawy zgłoszą się do lekarza.
  • Głównym celem leczenia akromegalii jest zmniejszenie, związanej z podwyższonymi stężeniami hormonu wzrostu (GH) i insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), nadmiernej śmiertelności w porównaniu do populacji ludzi zdrowych2.

Copyright © Medyk sp. z o.o