2023-05-31 ARTYKUŁ

Cukrzyca typu 2 jest zwykle wykrywana podczas podstawowych badań diagnostycznych. Niestety, stosunkowo jeszcze za rzadko takie badania są zlecane przez lekarzy POZ. W Polsce mamy między 0,5 a 1 mln niezdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu 2. Tak więc ta wykrywalność mogłaby być dużo lepsza, choć widać już pewną poprawę. Chciałabym zwrócić uwagę lekarzy POZ szczególnie na grupy ryzyka: osoby w wieku powyżej 45 lat, pacjentów z nadwagą i otyłością, osoby, u których występuje w rodzinie cukrzyca typu 2 (rodzice, rodzeństwo), kobiety, które miały cukrzycę ciążową albo urodziły dzieci o masie powyżej 4 kg. W takich przypadkach należy badania zlecać regularnie – raz w roku. Osoby spoza grupy ryzyka powinny mieć wykonywane badanie raz na trzy lata.

2022-10-07 ARTYKUŁ

Jak leczyć agresywną postać stwardnienia rozsianego?

Rozmowa z prof. Moniką Adamczyk-Sową

U niewielkiej części pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) choroba ta może mieć przebieg, który charakteryzuje się ciężkimi i częstymi rzutami, a w konsekwencji szybko prowadzi do nieodwracalnej niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej identyfikować osoby z szybko rozwijającą się postacią stwardnienia rozsianego i jak najwcześniej rozpocząć u nich skuteczną terapię.O  tym jak rozpoznawać i leczyć agresywne stwardnienie mówi prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych ŚUM w Zabrzu, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

2022-06-01 ARTYKUŁ

Skuteczne leczenie zaburzeń lipidowych

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Banachem
Zaburzenia lipidowe to nie jest tylko czysta hipercholesterolemia, to może być także aterogenna dyslipidemia, czyli nie tylko zmiany w kontekście cholesterolu całkowitego i tego złego cholesterolu LDL, ale też zmiany w kontekście cholesterolu nie-HDL, który zawiera w sobie ocenę lipoprotein bogatych w trójglicerydy, a wiec i wysokie stężenie również tych trójglicerydów często występujących w otyłości, nadwadze, zespole metabolicznym.
Dysponujemy dokładnymi i wiarygodnymi statystykami zaburzeń lipidowych. Niestety, osób z tymi zaburzeniami jest coraz więcej, bo jeszcze 5–7 lat temu mówiliśmy o 19 mln Polaków, czyli o ok. 50% wszystkich Polaków, a teraz mówimy nawet o 21 mln osób.
2022-03-22 ARTYKUŁ

Aktualnie ocenia się, że bez szczepień prawdopodobnie prawie wszyscy — w tym małe dzieci — w pewnym momencie ich życia zostaną zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Zaleca się szczepienie przeciw zakażeniom COVID-19 szczepionkami z informacyjnym mRNA dla dorosłych i dla dzieci w wieku 5–11 lat. Wielu rodziców jest niechętnych lub sprzeciwia się zapewnieniu dzieciom tej ochrony. Istnieje niskie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, około 5 przypadków na milion osób otrzymujących szczepionki mRNA anty-COVID-19. Jednak podjęcie negatywnej decyzji o zaszczepieniu nie jest wyborem pozbawionym ryzyka, a raczej jest to wybór poważniejszego ryzyka.

 

2019-10-24 ARTYKUŁ
W porównaniu do danych epidemiologicznych dla innych krajów europejskich, w Polsce istnieje zbyt niska rozpoznawalność niektórych chorób hematologicznych, a większość chorych zarówno na mielo-, jak i limfoproliferacje jest rozpoznawana zbyt późno, co ma istotny wpływ na rokowanie i skuteczność leczenia. Rozpoznaniom hematologicznym często towarzyszą nieprawidłowości w morfologii, w odniesieniu do nowotworów mieloproliferacyjnych: niedokrwistość występuje u 49%, leukopenia u 9,8%, a małopłytkowość u 26% chorych już w trakcie diagnostyki. Podobnie małopłytkowość w chorobie spichrzeniowej – chorobie Gauchera występuje u większości chorych. Jeszcze bardziej skomplikowanym problemem diagnostycznym jest postępowanie z chorym z powiększoną śledzioną.
2019-10-01 ARTYKUŁ

Terapia osteoporozy a dostępność leków

Rozmowa z dr n. med. Marią Rell_Bakalarską

Według Raportu Osteoporoza – cicha epidemia w Polsce wydanego w 2015 r. przez Europejską Fundację Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych, liczba osób ze złamaniem osteoporotycznym w Polsce w roku 2010 wynosiła ponad 2 miliony. O profilaktyce osteoporozy, w tym o suplementach diety, dostępie pacjentów do nowoczesnego leczenia tej choroby i refundacji leków mówi dr n. med. Marią Rell-Bakalarską, reumatologiem z Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie.

2019-08-09 ARTYKUŁ
„Placówki medyczne – głównie te mniejsze przychodnie i pojedyncze gabinety wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej zostawiają na ostatnią chwilę. Z naszych obserwacji wnioskujemy, iż wynika to z kilku czynników – po pierwsze ze strachu przed cyfrowymi rozwiązaniami, po drugie z nieznajomości firm zajmujących się świadczeniem usług związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną, po trzecie z niesłusznej obawy przed ogromnymi kosztami. E-zdrowie to jednak nieodwracalny proces, dzięki któremu digitalizacja służby zdrowia staje się faktem” – komentuje Rafał Piszczek, ekspert firmy Medfile® – Elektroniczna Dokumentacja Medyczna.
2019-08-08 ARTYKUŁ
Niedokrwistość u kobiet w okresie połogu stanowi istotny i częsty problem w praktyce klinicznej, prowadząc do wielu krótko- i długoterminowych negatywnych skutków zarówno dla matki, jak i dla noworodka. Główną przyczyną niedokrwistości poporodowej jest niedokrwistość przedporodowa w połączeniu z ostrą niedokrwistością pokrwotoczną. U zdrowych kobiet po niepowikłanym porodzie częstość występowania niedokrwistości w pierwszym tygodniu wynosi 14% u suplementujących żelazo i 24% u kobiet bez suplementacji, co potwierdza, iż odpowiednia profilaktyka opierająca się na suplementacji preparatów żelaza przyczynia się do redukcji ryzyka wystąpienia anemii poporodowej.
2018-06-20

Informacja o przedruku - Errata - Oświadczenie

„Rola inhibitorów kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w farmakoterapii chorób ośrodkowego układu nerwowego”

Wydawnictwo Medyk informuje, że artykuł  „Rola inhibitorów kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w farmakoterapii chorób ośrodkowego układu nerwowego”, którego autorami są: Mariusz Bochnia, Agnieszka Ernestowicz, dr n. farm. Łukasz Szeleszczuk, dr hab. n. farm. Dariusz M. Pisklak, dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak, został opublikowany w czasopiśmie „Gabinet Prywatny” w  numerze 01/2018  jako przedruk z numeru 02/2018 miesięcznika „Lek w Polsce”.

2018-01-05 ARTYKUŁ

Leczenie przeciwgorączkowe dziecka

Postępowanie w gorączce

Gorączka należy do najczęstszych objawów, z jakimi pacjent zgłasza się do lekarza. Dotyczy pacjentów w każdym wieku. Właściwe postępowanie i edukacja pacjenta lub jego opiekunów odgrywa kluczową rolę w jej terapii. Do obowiązków lekarza należy dobór odpowiedniego leczenia, a następnie poinformowanie o nim w prosty sposób pacjenta. W tym celu został stworzony schemat, który ma na celu usprawnić komunikację lekarz–pacjent, skrócić czas przekazywania pacjentowi najistotniejszych informacji oraz uniknąć niedopowiedzeń i błędów w terapii. Do pobrania arkusz farmakoterpaii w gorączce.

2016-12-01

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” opracowała Algorytm+, czyli receptę na zwiększenie adherencji i poprawę zdrowia osób HIV+ oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie. Algorytm+ opisuje krok po kroku proces pracy z pacjentem lub podopiecznym żyjącym z HIV tak, żeby mógł uczestniczyć w leczeniu i świadomie, z zaangażowaniem współkształtował swoje zdrowe życie z HIV. To o tyle istotne, że dziś, gdy mamy już skuteczne leki na HIV, dzięki którym ludzie żyją z wirusem o wiele dłużej niż przed laty, kluczowe staje się ich prawidłowe przyjmowanie oraz położenie nacisku na bezpieczeństwo terapii, ponieważ leki te trzeba brać do końca życia. W pracach nad projektem uczestniczyły osoby żyjące z HIV oraz członkowie 8 polskich organizacji pozarządowych. Dokument otrzymają osoby zakażone oraz pracujący na ich rzecz przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i instytucji. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

2016-11-25

II Narodowy Kongres Żywieniowy odbędzie się 27 stycznia 2017 r. w Warszawie, na PGE Narodowym. Jego organizatorem jest Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Tematyka kongresu będzie dotyczyła różnych aspektów żywieniowego zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych oraz żywieniowych czynników ryzyka. Wykłady poprowadzą uznani eksperci z IŻŻ oraz z kilku innych ośrodków naukowych i medycznych w Polsce. Wydawnictwo Medyk objęło patronatem medialnym II Narodowy Kongres Żywieniowy.

2016-11-17

Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej występujących nałogów wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu obarczone jest wysokim ryzykiem zachorowania na raka płuca, przełyku, jamy ustnej, żuchwy, czy innych narządów niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowych, jak: nowotwór nerek czy pęcherza. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w którym warto mówić o tym, jak wiele korzyści daje zerwanie z nałogiem.

2016-11-14

Epidemia cukrzycy na świecie nasila się. W zeszłym roku liczba dorosłych borykających się z cukrzycą typu 2 na świecie została oszacowana na 415 mln. Wszystko wskazuje, że ta liczba będzie dalej rosnąć. Eksperci są zdania, że do 2040 r. wzrośnie do 642 mln, co oznacza, że jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę. W Polsce do niedawna liczbę osób chorujących na cukrzycę szacowano na podstawie cząstkowych danych, zbieranych według różnych metodologii. Dane te nie były optymistyczne, bo szacowały liczbę chorych na 1,7 – 1,9 miliona osób, czyli ok. 7% populacji. Jednak sytuacja może wyglądać znacznie gorzej. Na podstawie danych NFZ, ogólnopolskiego badania NATPOL i komercyjnej analizy RECEPTOMETR (dane ze sprzedaży leków w kilkuset aptekach) okazało się, że w Polsce aż 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i/lub leków cukrzycowych. Jeśli uwzględnimy także osoby do tej pory niezdiagnozowane, to chorych na cukrzycę w Polsce może być ok. 2,7 mln.

2016-11-10

Coś was łączy?  Zrób test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania!

Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W dniach 18-25 listopada 2016 r., wiele Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, będzie pracowało częściej i dłużej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, http://www.aids.gov.pl/pkd/.

Copyright © Medyk sp. z o.o