2019-10-29 Artykuł

Antybiotyki stanowią ważny element w terapii trądziku zwyczajnego poprzez oddziaływanie na jedno z podstawowych zjawisk zachodzących w patogenezie zmian trądzikowych – ograniczenie namnażania Propionibacterium acnes. Poza działaniem przeciwbakteryjnym istotne jest również ich działanie hamujące stan zapalny. W terapii miejscowej rekomendowane są: klindamycyna, erytromycyna oraz cykliczny węglan erytromycyny, które na ogół są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. W cięższych postaciach trądziku znajdują zastosowanie antybiotyki doustne. Leki pierwszego wyboru stanowią tetracykliny (limecyklina, doksycyklina i rzadziej stosowany chlorowodorek tetracykliny), w przypadku ich nietolerancji lub przeciwwskazań zalecane są makrolidy. Towarzystwa dermatologiczne podkreślają znaczenie terapii skojarzonych w leczeniu trądziku. W celu zapobiegania rozwoju lekooporności zaleca się łączenie zarówno miejscowych, jak i ogólnych antybiotyków z nadtlenkiem benzoilu, retinoidami lub kwasem azelainowym. Takie postępowanie daje szansę na szybkie ustępowanie zmian trądzikowych.

Trądzik zwyczajny jest najczęściej występującą chorobą skóry. Szacuje się, że dotyczy ponad 80% osób, przy czym cięższe postacie zapalne obserwowane są u 20-35%. Szczyt zapadalności u kobiet przypada na 14.-17. r.ż., a u mężczyzn na 16.-19. r.ż. Coraz częściej obserwowany jest początek choroby przed okresem dojrzewania oraz utrzymywanie się zmian trądzikowych u osób po okresie dojrzewania, szczególnie u kobiet. Trądzik może negatywnie wpływać na jakość życia i samoocenę chorych, a także zwiększa u nich ryzyko wystąpienia depresji i lęku.
Rozwój zmian trądzikowych jest wynikiem wieloaspektowych procesów zachodzących w jednostkach włosowo-łojowych. Składają się na to: zaburzenia rogowacenia ujść jednostek włosowo-łojowych, nadmierna produkcja łoju, nadmierna kolonizacja gruczołów łojowych przez Propionibacterium acnes (P. acnes) oraz rozwój stanu zapalnego.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o