Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja

BLINCYTO® (blinatumomab) w leczeniu pacjentów pediatrycznych z białaczką limfoblastyczną

KE zatwierdziła rozszerzone wskazanie

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła rozszerzone wskazanie do stosowania BLINCYTO® (blinatumomab) jako monoterapii w leczeniu pacjentów pediatrycznych w wieku jednego roku lub starszych z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) bez chromosomu Philadelphia z komórek prekursorowych linii B CD19 (+), którzy są oporni na leczenie lub mają nawrót choroby po wcześniejszym otrzymaniu co najmniej dwóch terapii lub allogenicznego przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych. 

Krztusiec – choroba, która powraca

Jeszcze 100 lat temu zachorowania na krztusiec były codziennością, a choroba mogła doprowadzić małe dziecko nawet do śmierci. Po wielu latach małej liczby zachorowań w Polsce, co zawdzięczamy szczepieniom, notuje się coraz więcej przypadków krztuśca. „Krztusiec jako choroba nadal nas zaskakuje i pozostaje problemem zdrowia publicznego w skali globalnej. W 2016 r. 6,5 tys. mieszkańców naszego kraju zachorowało na krztusiec. Ponieważ wzrosty i spadki zachorowań są naturalne w przypadku chorób zakaźnych, należy pamiętać o szczepieniach, aby chronić siebie i najbliższych przed chorobą i jej następstwami” – zauważa dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). 

Nowoczesne leki na szpiczaka i łuszczycę będą refundowane

Ministerstwo Zdrowia planuje ogłosić projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego, który zacznie obowiązywać od 1 listopada 2018 r. Nowa lista leków refundowanych przynosi wiele korzystnych zmian w zakresie programów lekowych – warto przede wszystkim podkreślić istotne zmiany dla chorujących na szpiczaka mnogiego. Imnovid (pomalidomid) został objęty refundacją w ramach programu lekowego Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego.

8 mln Polaków może zachorować na osteoporozę

Wbrew panującej powszechnej opinii osteoporoza nie dotyczy wyłącznie kobiet w wieku menopauzalnym i starszych. Jak wynika z najnowszych badań, choroba ta zagraża również młodszym kobietom: w ciąży oraz w okresie laktacji. W Polsce na osteoporozę cierpi 3 mln osób, z których zaledwie 3,7% jest leczonych, a kolejne 8 mln może zachorować w najbliższym czasie. Osteoporoza jest schorzeniem metabolicznym, związanym z osłabieniem mikroarchitektury kości i zwiększeniem ryzyka ich złamań. Na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w znacznym stopniu wpływ ma niedobór wapnia, który stanowi bardzo ważny składnik tkanki kostnej.

Szczepionki Influvac Tetra przeciwko grypie są dostępne na bieżąco w obrocie

W związku z doniesieniami medialnymi o problemach z dostępnością szczepionek przeciwko grypie przewidzianych na sezon 2018/2019, firma Mylan informuje, że jej szczepionka Influvac Tetra, równocenna immunologicznie wobec przewidzianych na  sezon 2018/2019 czterowalentnych odpowiedników, jest dostępna na bieżąco obrocie. W polskich hurtowaniach i aptekach dostępnych jest 500 tys. opakowań szczepionki Influvac Tetra.

Wyniki badania sondażowego dotyczącego menopauzy

Firma Mylan zaprezentowała wyniki ogólnoeuropejskiego badania sondażowego dotyczącego menopauzy (przeprowadzonego przez organizację Edelman Intelligence. Badanie przeprowadzono łącznie wśród 6061 kobiet w wieku od 45 do 55 lat z 6 państw (Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). 70% ankietowanych kobiet było w okresie menopauzy. W badaniu wzięło udział 1033 kobiet z Polski. Otrzymane wyniki były podobne we wszystkich krajach, jednakże podkreślono pewne różnice. W Polsce 58% badanych kobiet uważa, że ma odpowiednie informacje na temat menopauzy, a 19% określa swoją wiedzę na ten temat jako wyczerpującą. Łącznie 77% ankietowanych uważa, że ich wiedza jest wystarczająca.

Kiedy diagnozować i jak leczyć hiperurykemię?

Pierwszy międzynarodowy konsensus

Eksperci ogłosili pierwszy międzynarodowy konsensus dotyczący diagnozowania i leczenia hiperurykemii u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi, zwane hiperurykemią, to zjawisko w ostatnich czasach coraz bardziej powszechne, występujące w krajach zachodnich aż u 3-6% mężczyzn oraz 1-2% kobiet. Wiadomo już, że hiperurykemia jest ściśle związana ze stylem życia (dieta, aktywność fizyczna) oraz że koreluje z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. chorobami serca czy chorobami metabolicznymi. Brakowało jednak spójnego podejścia wśród lekarzy różnych specjalności do diagnozowania i leczenia hiperurykemii. To się zmieniłó, gdyż powstał pierwszy międzynarodowy konsensus w tej sprawie, będący źródłem praktycznych wskazówek i zaleceń dla lekarzy prowadzących pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i hiperurykemią.

Październik – miesiąc budowania świadomości o chorobie Gauchera

Ok. 70 osób w Polsce ma rozpoznaną chorobę Gauchera. Głównymi objawami choroby są: małopłytkowość (obniżona ilość płytek  krwi), anemia, powiększenie wątroby czy śledziony, utrzymujące się osłabienie, krwotoki i często pojawiające się siniaki, a także bóle kostne, czy trudne do wyjaśnienia złamania kości. Podobne objawy towarzyszą chorobom hematologicznym, takim jak białaczki, chłoniaki czy szpiczak. Dlatego blisko 90% pacjentów z chorobą Gauchera na etapie diagnostyki trafia do hematologa.

Światowy Dzień Reumatyzmu

W tym roku Światowy Dzień Reumatyzmu (obchodzony 12 października) odbywa się pod hasłem Don’t Delay. Connect Today. Idea obchodów ma na celu zwrócenie uwagi na wieloletnie opóźnienia diagnostyczne w chorobach reumatycznych i pokazanie kluczowej dla procesu terapeutycznego roli wczesnej diagnostyki. Dziś także o godz. 13.15 w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie  (ul. Spartańska 1) odbędzie się bezpłatne spotkanie poświęcone spondyloartropatiom zapalnym, do których należą: łuszczycowe zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Spotkanie to poprowadzi kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska.

Światowy Dzień Wzroku

Ponad 1,6 mld ludzi na świecie ma krótkowzroczność i liczba ta stale rośnie. Aż 55% osób z umiarkowaną lub ciężką wadą to kobiety. Szacuje się, że przed 2020 r. krótkowzroczność będzie dotyczyła już 2,5 mld ludzi. To aż 35% ludzkości – podkreśla prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Obecnie aż 124 mln osób na świecie ma nieskorygowane błędy refrakcji. W Polsce jest jeszcze gorzej. Według danych GUS, co czwarta dorosła osoba ma problem z przeczytaniem gazety, a wadę wzroku ma już ponad 50% młodzieży. Oznacza to, że za chwilę będziemy musieli się zmierzyć z prawdziwą epidemią. Rocznie zaburzenia widzenia są przyczyną ok 2,5 tys. zwolnień zdrowotnych. Światowy Dzień Wzroku, który obchodzimy 11 października, to okazja, by przypomnieć o konieczności wykonywania badań okulistycznych.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK