Gabinet prywatny

twitter
logowanie/rejestracja
reklama

Domowa wentylacja mechaniczna

Według danych Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej liczba pacjentów niesfinansowanych w roku 2018 w ramach wentylacji mechanicznej udzielanej w warunkach pozaszpitalnych wyniosła 2654 osoby. To już kolejny rok, kiedy NFZ nie uwzględnia rosnących kosztów świadczenia w swoich planach finansowych. Skutkuje to pojawieniem się nadwykonań niemal od pierwszych dni obowiązywania nowej umowy oraz tym, że leczenie pacjentów, którzy nie mieszczą się w limitach, kredytują z własnych środków członkowie OZŚWM, nie mając żadnych gwarancji, że Fundusz kiedykolwiek im za to zapłaci. 

Coraz więcej zachorowań na nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Mogą one występować aż w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach. Większość pacjentów to chorzy w 6. i 7. dekadzie życia, którzy palili i nadużywali alkoholu. Na nowotwory głowy i szyi chorują jednak coraz młodsze osoby, co ma ścisły związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), którego najczęściej kojarzy się z rakiem szyjki macicy. To właśnie przetrwałe zakażenie HPV po latach może doprowadzić do rozwinięcia złośliwych nowotworów głowy i szyi.

30 marca − Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem

Wyzwania dla polskiej hematoonkologii

Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem stanowi okazję do omówienia istotnych kwestii związanych z transplantacją komórek krwiotwórczych oraz dyskusji na temat problemów pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym. Pierwsza linia leczenia w tej chorobie w Polsce prowadzona jest prawie na poziomie standardu europejskiego. Jednak nadal istnieją niezaspokojone potrzeby pacjentów ze szpiczakiem nawrotowo-opornym, którzy są kwalifikowani do przeszczepu. Szpiczak plazmocytowy (szpiczak mnogi lub potocznie „szpiczak”) jest złośliwym nowotworem układu krwiotwórczego, wywodzącym się z dojrzałych komórek układu odpornościowego, nazywanych plazmocytami. Co roku w Polsce choroba jest rozpoznawana u ok. 1500 osób. Szacuje się, że  ok. 9500 pacjentów leczy się z tego powodu. Szpiczak stanowi ok. 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych i 10-15% zachorowań na nowotwory hematologiczne. 

Wyniki badania CAROLINA u chorych na cukrzycę typu 2

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że w badaniu CAROLINA® (CARdiovascular Outcome study of LINAgliptin versus glimepiride in patients with type 2 diabetes; badanie z sercowo-naczyniowym punktem końcowym porównujące stosowanie linagliptyny i glimepirydu u chorych na cukrzycę typu 2) osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy określony jako non-inferiority (co najmniej równoważność) linagliptyny względem glimepirydu w odniesieniu czasu do pierwszego wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału mięśnia sercowego nieprowadzącego do zgonu i udaru mózgu nieprowadzącego do zgonu (3P-MACE).

Dostęp pacjentów z cukrzycą do nowoczesnych terapii

Interdyscyplinarne debaty w obszarze diabetologii, w których uczestniczyli klinicyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, innych instytucji publicznych oraz eksperci ochrony zdrowia, umożliwiły zdefiniowanie największych wyzwań w obszarze cukrzycy i wskazanie sposobów rozwiązań tych problemów z uwzględnieniem środków z budżetu ochrony zdrowia.

System następnej generacji PrisMax

System PrisMax – aparat następnej generacji do ciągłej terapii nerkozastępczej (CRRT, z ang. Continuous Renal Replacement Therapy) i terapii wspomagających narządy został zaprezentowany podczas Seminarium Naukowego, w którym wzięli udział lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki z wielu polskich szpitali. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Olivier Joannes-Boyau z Bordeaux. Stworzony z myślą o potrzebach klinicystów PrisMax sprawia, że terapia jest prostsza i wydajniejsza, a zabieg wykonywany u pacjentów w krytycznym stanie na oddziałach intensywnej terapii może być prowadzony z większą dokładnością. PrisMax z użyciem nowego podgrzewacza do krwi TherMax zapewnia precyzyjną kontrolę temperatury krwi powracającej do ciała pacjenta.

reklama

Światowy Dzień Gruźlicy

24 marca

Gruźlica, niesłusznie uważana za historyczne zagrożenie, nadal jest problemem w wielu krajach i choć w Polsce nie choruje na nią dużo osób, nie oznacza to jednak, że możemy przestać się szczepić. W 2017 r., według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na gruźlicę zachorowało 10 mln osób. Zapadalność na tę chorobę jest różna – od kilku do kilkuset przypadków na 100 000 ludności. 16% wszystkich chorych na gruźlicę na świecie zmarło z tego powodu. W Europie w 2017 r. odnotowano 55 337 przypadków. Zapadalność na gruźlicę w Polsce zmniejsza się stopniowo. W 2017 r. wynosiła 15,1 na 100 000 ludności, a na gruźlicę zachorowało 5787 osób. Wśród chorych 68 dzieci w wieku do 14 lat.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Lekarze dentyści będą zwracać uwagę na to, co jedzą i piją ich pacjenci. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) organizatorzy kampanii Polska mówi #aaa! apelują do rodziców i opiekunów o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Prawie co drugie dziecko w wieku 3 lat (dane: Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej MZ) w Polsce choruje na próchnicę zębów. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy są błędy dietetyczne popełniane przez rodziców i opiekunów. 

Nowa szansa leczenia uogólnionej łuszczycy krostkowej

Nowe dane z badania klinicznego fazy I opublikowane w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" (NEJM) wskazują, że BI 655130, pierwszy w swojej klasie eksperymentalny lek, spowodował istotną poprawę w zakresie objawów rzadkiej postaci łuszczycy – zwanej uogólnioną łuszczycą krostkową (ang. generalised pustular psoriasis, GPP). BI 655130 jest przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje aktywność receptora interleukiny-36 (IL-36R), tj. szlaku sygnałowego w układzie immunologicznym, który może odgrywać rolę w wielu chorobach zapalnych.

Badania nuklearne – wczesny alert onkologiczny

"Techniki medycyny nuklearnej umożliwiają diagnostykę nowotworową na najwcześniejszym etapie, często wtedy, kiedy inne metody diagnostyczne zawodzą. Dzięki ultranowoczesnej diagnostyce z wykorzystaniem procedur PET-CT oraz SPECT-CT szanse pacjenta na całkowite wyleczenie lub znaczną poprawę rokowań są bardzo duże, a koszty całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego zoptymalizowane" – mówi dr hab. med. Rafał Czepczyński z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Producenci informują
więcej »
reklama
Gabinet Prywatny

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK