2019-03-19 Aktualności

Nowe dane z badania klinicznego fazy I opublikowane w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" (NEJM) wskazują, że BI 655130, pierwszy w swojej klasie eksperymentalny lek, spowodował istotną poprawę w zakresie objawów rzadkiej postaci łuszczycy – zwanej uogólnioną łuszczycą krostkową (ang. generalised pustular psoriasis, GPP). BI 655130 jest przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje aktywność receptora interleukiny-36 (IL-36R), tj. szlaku sygnałowego w układzie immunologicznym, który może odgrywać rolę w wielu chorobach zapalnych.

Nowo opublikowane dane kliniczne, zaprezentowane również podczas ostatniego spotkania Amerykańskiej Akademii Dermatologii (American Academy of Dermatology, AAD) w Waszyngtonie, wskazują, że u 7 pacjentów z GPP, u których występowały ostre zaostrzenia choroby o przebiegu umiarkowanym lub ciężkim, BI 655130 spowodował szybką poprawę w zakresie objawów. U 5 z 7 pacjentów, którzy wzięli udział w 20-tygodniowym badaniu klinicznym fazy I, po podaniu jednej dawki leku w ciągu pierwszego tygodnia stwierdzono skórę wolną lub prawie wolną od zmian chorobowych. Po 4 tygodniach efekt ten zaobserwowano u wszystkich pacjentów. W 4. tygodniu średnia poprawa w zakresie objawów skórnych wynosiła niemal 80% i utrzymywała się aż do zakończenia badania (tydzień 20.). 

GPP to rzadka, przewlekła choroba skóry, klinicznie różna od częściej występującej łuszczycy plackowatej. Ma ona znaczny wpływ na jakość życia pacjentów. Na skórze chorego występuje rumień i pojawiają się liczne zmiany w postaci pęcherzyków (krostek) wypełnionych jałową ropą, pokrywające duże obszary ciała. U osób dotkniętych tą chorobą mogą nagle pojawić się objawy takie jak gorączka, dreszcze i bolesne zmiany skórne. GPP może wiązać się z wystąpieniem groźnej dla życia niewydolności narządowej i powikłań zakaźnych, dlatego chorobę tę należy uznawać za stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej. Dostępne metody leczenia GPP są bardzo ograniczone i nie zapewniają dużej oraz trwałej skuteczności. Z tego względu istnieje wysokie zapotrzebowanie na nowe metody leczenia GPP dające możliwość poprawy ich skuteczności.

„BI 655130 to nowe przeciwciało odkryte przez firmę Boehringer Ingelheim. Jest ono badane pod kątem stosowania w terapii wielu chorób zapalnych w nadziei, że uda się wprowadzić zmiany w obecnie dostępnych metodach leczenia chorych cierpiących na te dolegliwości” — powiedział dr Jan Poth z działu zajmującego się chorobami głowy, CUN i immunologią w firmie Boehringer Ingelheim.

Copyright © Medyk sp. z o.o