2018-04-06 Aktualności

Rak jelita grubego z przerzutami nie jest w Polsce leczony właściwie. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wraz z organizacjami działającymi na rzecz chorych na raka jelita grubego, EuropaColon Polska oraz Polskim Towarzystwem Stomijnym POL-ilko, zaapelowała do Ministra Zdrowia o dostęp do aktywnego leczenia w 3. i 4. linii dla chorych na raka jelita grubego.

Zachorowania na raka jelita grubego stanowią w polskiej populacji drugą najliczniejszą, po raku płuca, grupę zachorowań na nowotwory oraz drugą przyczynę zgonów z powodów onkologicznych. Każdego roku na raka jelita grubego zapada ok. 18 000 osób, a każdego dnia z tego powodu umierają 33 osoby. Szanse na przeżycie 5 lat z chorobą ma zaledwie co drugi Polak i jest to wynik znacznie gorszy od średniej europejskiej.

Autorzy apelu podkreślają, że problemem jest zarówno organizacja, jak i standardy leczenia. Nie ma ośrodków wyspecjalizowanych w leczenia raka jelita grubego, chory często trafia w ręce niedoświadczonego chirurga, co rodzi wiele komplikacji, a leczenie innowacyjne ogranicza się tylko do dwóch pierwszych linii, w przeciwieństwie do zaleceń europejskich i światowych. Liczba osób, które powinny dostać kolejne, aktywne linie leczenia jest szacowana nawet na ok. 1500. Istotna część tej grupy to osoby w dobrej i bardzo dobrej kondycji fizycznej, często pracujące, spełniające swoje społeczne role. Odbieranie im szansy na dalsze życie nie może być akceptowane.

W zaleceniach europejskich w dalszych liniach leczenia są dwa leki o pozytywnym wpływie na długość życia chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego  - triflurydyna/typiracyl oraz regorafenib, jednak nie są one dostępne w Polsce. Samodzielne finansowanie tego leczenia przekracza możliwości osób chorych, nielicznym udało się zebrać fundusze w publicznych zbiórkach, inni dostali leki w darze z organizacji pozarządowych. 

Autorzy apelu, pozytywnie oceniając ubiegłoroczne zmiany w programie leczenia raka jelita grubego, podkreślają, że polskim pacjentom trzeba dać takie same szanse, jakie mają ich sąsiedzi za południową i zachodnią granicą.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o